Thu | Aug 17, 2017

Full results, Carnival of Speed 2016, Dover Raceway

Published:Sunday | April 3, 2016 | 4:00 AM

Full results - Carnival of Speed 2016

Race # 1 -

Thundersport II Class

1. David Summerbell (Mitsubishi Evolution 8)

2. Doug Gore (Audi TT)

3. Andre Anderson (Mitsubishi Lancer)

4. Chris Campbell (BMW M3)

Race # 2 -

Thundersport II Class

1. Kyle Gregg (Radical)

2. Doug Gore (Audi TT)

3. Andre Anderson (Mitsubishi Lancer)

4. Christopher Campbell (BMW M3)

Race # 3 -

Thundersport II Class

1. Doug Gore (Audi TT)

2. Kyle Gregg (Radical)

3. Peter 'Bull' Thompson (RX7 Mazda)

4. Andre Anderson (Mitsubishi Lancer)

Race # 1 - Modified Production 1 Class

1. Nicholas Barnes (Toyota Corolla)

2. Maurice Whittingham (Toyota Levin)

Race # 2 - Modified Production I Class

1. Nicholas Barnes (Toyota Corolla)

2. Maurice Whittingham (Toyota Levin)

Race # 1 - Modified Production II Class

1. William Myers (Honda Civic)

2. Ackeel Shorter (Honda Civic)

Race # 2 - Modified Production II Class

1. William Myers (Honda Civic)

2, Ackeel Shorter (Honda Civic)

3. Dean Corrodus (Honda Civic)

4. Peter Jaggon (Integra Acura)

Race # 3 - Modified Production 1

1. Ian Wright

2. Nicholas Barnes

3. Chris John Addis

Race # 3 - Modified Production II

1. Peter Jaggon (Integra Acura)

2. William Myers (Honda Civic)

3. Ackeel Shorter (Honda Civic)

Race # 1 -

Motorcycle A Class

1. Robert McDonald (Yamaha)

2. Kyle Reynolds (Kawasaki)

3. Dennis Chn-Que (Yamaha)

Race # 1 - Motor Cycle B

1. McShane Heslop (Suzuki)

2. Linton Martin (Honda CBA)

3. Xavier Osborne (Suzuki)

Race # 2 -

Motorcycle A Class

1. Robert McDonald (Yamaha)

2. Kyle Reynolds (Kawasaki)

Race # 2 - Motorcycle B

1. Linton Martin (Honda CBA)

2. Andre Rickards (Suzuki)

3. McShane Heslop (Suzuki)

Race # 1 -

Bracket 29 Class

1. Fraser McConnell (Subaru)

2. Kevin Chok (Nissan)

3. Tony Allen (Honda CRX)

4. Dean Corrodus (Honda Civic)

Race # 1 -

Bracket 35 Class

1. Brian Shor (BMW)

2. Maurice Whittingham (Toyota Levin)

3. Sabrina Hoyow (Honda Civic)

Race # 1 -

Bracket 39 Class

1. Glenroy Allen (Toyota Vitz)

Race # 2 -

Bracket 29 Class

1. Fraser McConnell (Subaru)

2. Dean Corrodus (Honda Civic)

3. Kevin Chok (Nissan)

Race # 2 -

Bracket 35 Class

1. Brian Shor (BMW)

2. Sabrina Hoyow (Subaru)

3. Keith Mills (Volks Wagon)

Race # 3 - Bracket 39

1. Cecil Munroe

Race # 3 -

Bracket 29 Class

1. Fraser McConnell (Subaru)

2. Kevin Chok (Nissan)

3. Sebastien Rae (Honda Civic)

Race # 3 -

Bracket 35 Class

1. Brian Shor (BMW)

2. Sabrina Hoyow (Honda Civic)

Race # 3 -

Bracket 39 Class

1. Glenroy Allen (Toyota Vitz)

Race # 1 -

Bracket 45N Class

1. Corey Walters (Ford Escort)

2. Nigel Wilmot (Suzuki Swift)

3. Matthew Saunder (Honda Civic)

Race # 1 -

Bracket 45T Class

1. Glenroy Allen (Mitsubishi Evolution X)

2. Noel Rhone (Mitsubishi Evolution 3)

3. Patrick Patterson (Mitsubishi Evolution 9)

Race # 2 - Bracket 45N

1. Corey Walters (Ford Escort)

2. Nigel Wilmot (Suzuki Swift)

3. Matthew Saunder (Honda Civic)

Race # 3

Bracket 45T Class

1. Patrick Patterson (Mitsubishi Evolution 9)

2. Cruise Lewis (Nissan Truck)

3. Troy Bernard (Toyota Levin)

Race # 3

Bracket 45N Class

1. Nigel Wilmot (Suzuki swift)

2. Matthew Saunder (Honda Civic)

3. Cory Walters (Ford Escort)