Thu | Sep 21, 2017

Champs Schedule - Thursday

Published:Thursday | March 26, 2015 | 3:31 AM
Twayne Crooks of Kingston College winning his Class One 400 metres heat in 47.22 seconds yesterday.

The 2015 ISSA/GraceKennedy Boys and Girls' Athletics Championships enters its third day today at the National Stadium in Kingston.

8:15 AM Decathlon: #6 Boys’ 110 Meter Hurdles Finals
8:30 AM Girls’ High Jump CLASS 4 Prelims
8:30 AM Girls’ Discus Throw CLASS 2 Prelims
8:30 AM Girls’ Long Jump CLASS 1 Prelims
8:30 AM Girls’ 1500 Metre CLASS 3 Prelims
8:40 AM Boys’ Shot Put CLASS 2 BOYS’ Prelims
8:50 AM Boys’ 1500 Metre CLASS 3 BOYS’ Prelims
9:15 AM Girls’ 1500 Metre CLASS 2 Prelims
9:35 AM Boys’ 1500 Metre CLASS 2 BOYS’’ Prelims

10:00 AM Girls’ 1500 Metre CLASS 1 Prelims
10:00 AM Decathlon: #7 Boys Discus Throw Finals
10:10 AM Boys 1500 Metre CLASS 1 BOYS Prelims
10:45 AM Girls’ 100 Metre CLASS 4 Prelims
10:50 AM Boys’ Long Jump CLASS 3 BOYS Prelims
10:50 AM Girls’ High Jump CLASS 3 Finals
11:15 AM Girls’ 100 Metre CLASS 3 Prelims
11:40 AM Girls’ 100 Metre CLASS 2 Prelims

12:00 PM Girls’ Javelin Throw OPEN Prelims
12:10 AM Girls’ 100 Metre CLASS 1 Prelims
2:00 PM MEDAL PRESENTATION Long Jump Classes 1&2 Boys Shot Put Class 2 Girls Steeple Chase Boys and Girls Discus Throw Class 1 Girls

2:00 PM Boys’ Triple Jump CLASS 1 Prelims
2:05 PM Boys’ High Jump CLASS 2 BOYS Prelims
2:10 PM Decathlon: #8 Boy’s Pole Vault Finals
2:15 PM Boys 100 Metre CLASS 3 BOYS’ Prelims
2:45 PM Boys 100 Metre CLASS 2 BOYS’ Prelims
3:15 PM Boys 100 Metre CLASS 1 BOYS Prelims
3:15 PM Boys Discus Throw CLASS 1 BOYS Finals

3:25 PM Girls Long Jump CLASS 4 Finals
3:45 PM Girls 800 Meter Run CLASS 3 Semis ISSA/GraceKennedy Boys and Girls’ Champs 2015 National Stadium, Jamaica Schedule of Events
3:55 PM Boys’ 800 Metre Run CLASS 3 BOYS Semis

4:10 PM MEDAL PRESENTATION
4:20 PM Girls’ 800 Metre Run CLASS 2 Semis
4:30 PM Boys’ 800 Metre Run CLASS 2 BOYS Semis
4:45 PM Girls’ 800 Metre Run CLASS 1 Semis
4:55 PM Boys’ 800 Metre Run CLASS 1 BOYS Semis

5:00 PM #21 Boys’ 14-15 Shot Put CLASS 2 BOYS’ Finals
5:10 PM #30 Boys’ 10-13 High Jump CLASS 3 BOYS’ Finals
5:20 PM #32 Boys’ 14-19 5000 Metre Run OPEN Prelims
5:50 PM #59 Girls’ 15-16 Long Jump CLASS 2 Finals
5:55 PM #38 Decathlon: #9 Boys’ 14-19 Javelin Throw Finals

6:00 PM MEDAL PRESENTATION High Jump Class 3 Girls
6:15 PM #72 Girls’ 10-12 200 Metre Dash CLASS 4 Semis
6:25 PM #62 Girls’ 13-14 200 Metre Dash CLASS 3 Semis
6:35 PM #24 Boys’ 10-13 200 Metre Dash CLASS 3 BOYS Semis
6:45 PM #52 Girls’ 15-16 200 Metre Dash CLASS 2 Semis
6:55 PM MEDAL PRESENTATION Long Jump Class 4 Girls Shot Put Class 2 Boys High Jump Class 3 Boys Discus Class 1 boys

7:10 PM #13 Boys 14-15 200 Metre Dash CLASS 2 BOYS Semis
7:20 PM #42 Girls 17-18 200 Metre Dash CLASS 1 Semis
7:30 PM #2 Boys 16-19 200 Metre Dash CLASS 1 BOYS Semis
7:50 PM #79 Girls 13-19 4x400 Metre Relay OPEN Prelims
8:20 PM #34 Boys 14-19 4x400 Metre Relay OPEN Prelims
8:55 PM #38 Decathlon: #10 Boys 14-19 1500 Metre Run Finals