Tue | May 30, 2017

Champs Schedule - Friday

Published:Friday | March 27, 2015 | 3:00 AM
Kingston College's Rasheed Downer, winner in yesterday's Boy's Class 2 Shot Put final.

The 2015 ISSA/GraceKennedy Boys and Girls' Athletics Championships enters its fourth day today at the National Stadium in Kingston.

Today's schedule below ...

8:30 AM Girls 13-19 Triple Jump OPEN Finals

8:30 AM Heptathlon: #1 Girls 13-19 100 Metres Hurdles Finals

8:35 AM Girls 13-19 Javelin Throw OPEN Finals

8:35 AM Boys 16-19 Shot Put CLASS 1 BOYS Prelims

8:40 AM Boys 16-19 High Jump CLASS 1 BOYS Prelims

8:45 AM Girls 10-12 70 Metres Hurdles CLASS 4 Semis

9:10 AM Girls 13-14 80 Metres Hurdles CLASS 3 Semis

9:15 AM Girls 15-16 100 Metres Hurdles CLASS 2 Semis

9:25 AM Girls 17-18 100 Metres Hurdles CLASS 1 Semis

9:35 AM Boys 10-13 100 Metres Hurdles CLASS 3 BOYS Semis

9:55 AM Boys 14-15 110 Metres Hurdles CLASS 2 BOYS Semis

10:15 AM Boys 16-19 110 Metres Hurdles CLASS 1 BOYS Semis

10:30 AM Girls 13-14 Long Jump CLASS 3 Prelims

11:00 AM Heptathlon: #2 Girls 13-19 High Jump Finals

1:05 PM Girls 15-16 Discus Throw CLASS 2 Finals

1:10 PM Boys 10-13 Long Jump CLASS 3 BOYS Finals

1:15 PM MEDAL PRESENTATION
Pole Vault Boys
Long Jump Class 2 Girls
Long Jump Class 4 Boys
Decathlon Boys
Javelin Girls

1:35 PM Girls 13-14 400 Metres Dash CLASS 3 Semis

1:40 PM Girls 10-12 High Jump CLASS 4 Finals

1:45 PM Boys 10-13 400 Metres Dash CLASS 3 BOYS Semis

1:55 PM Girls 15-16 400 Metres Dash CLASS 2 Semis

2:05 PM Boys 14-15 400 Metres Dash CLASS 2 BOYS Semis

2:15 AM Girls 17-18 400 Metres Dash CLASS 1 Semis

2:25 PM Boys 16-19 400 Metres Dash CLASS 1 BOYS Semis

2:40 PM Girls 10-12 100 Metres Dash CLASS 4 Semis

3:00 PM Girls 13-14 100 Metres Dash CLASS 3 Semis

3:05 PM Girls 13-14 Discus Throw CLASS 3 Finals

3:10 PM Boys 10-13 100 Metres Dash CLASS 3 BOYS Semis

3:15 PM Boys 14-15 Triple Jump CLASS 2 Prelims

3:20 PM Girls 15-16 100 Metres Dash CLASS 2 Semis

3:30 PM Boys 14-15 100 Metres Dash CLASS 2 BOYS Semis

3:40 PM Girls 17-18 100 Metres Dash CLASS 1 Semis

3:50 PM Boys 16-19 100 Metres Dash CLASS 1 BOYS Semis

4:05 PM Girls 13-19 1600 Sprint Medley OPEN Prelims

4:35 PM Boys 14-19 1600 Sprint Medley OPEN Prelims

5:10 PM- 6:00 PM CEREMONY FOR HONOUREES

6:05 PM MEDAL PRESENTATION
High Jump Class 1 Girls
Discus Class 2 Girls
Long Jump Class 3 Girls

6:10 PM Boys 14-19 Pole Vault OPEN Finals

6:10 PM Boys 14-15 Discus Throw CLASS 2 BOYS Prelims

6:15 PM Girls 17-18 High Jump CLASS 1 Finals

6:20 PM Heptathlon: #3 Girls 13-19 Shot Put Finals

6:20 PM Boys 16-19 Triple Jump CLASS 1 Finals

6:25 PM Girls 13-14 1500 Metres Run CLASS 3 Finals

6:30 PM Boys 10-13 1500 Metres Run CLASS 3 BOYS Finals

6:35 PM Girls 15-16 1500 Metres Run CLASS 2 Finals

6:45 PM Boys 14-15 1500 Metres Run CLASS 2 BOYS Finals

6:50 PM Girls 17-18 1500 Metres Run CLASS 1 Finals

7:00 PM Boys 16-19 1500 Metres Run CLASS 1 BOYS Finals

7:10 PM MEDAL PRESENTATION
Discus Class 3 Girls
Triple Jump Class 2 Boys
1500m Classes 3 & 2 Girls
1500m Classes 3 & 2 Boys

7:25 PM Girls 13-19 400 Metres Hurdles OPEN Finals

7:35 PM Boys 14-19 400 Metres Hurdles OPEN Finals

7:40 PM MEDAL PRESENTATION
1500m Class 1 Girls
1500m Class 1 Boys

7:45 PM Girls 10-12 100 Metres Dash CLASS 4 Finals

7:50 PM Girls 13-14 100 Metres Dash CLASS 3 Finals

7:55 PM Boys 10-13 100 Metres Dash CLASS 3 BOYS Finals

8:05 PM Girls 15-16 100 Metres Dash CLASS 2 Finals

8:10 PM Boys 14-15 100 Metres Dash CLASS 2 BOYS Finals

8:20 PM Girls 17-18 100 Metres Dash CLASS 1 Finals

8:25 PM Boys 16-19 100 Metres Dash CLASS 1 BOYS Finals

8:30 PM MEDAL PRESENTATION
Triple Jump Class 1 Boys
High Jump Class 4 Girls
100m Classes 4, 3 & 2 Girls
400m Hurdles Girls & Boys
100m Classes 3 & 2 Boys

8:40 PM Heptathlon: #4 Girls 13-19 200 Metres Run Finals

8:45 PM MEDAL PRESENTATION
100m Class 1 Girls
100m Class 1