Fri | Sep 22, 2017

#glnrCHAMPS 2016 SCHEDULE: Friday

Published:Thursday | March 17, 2016 | 3:47 PM

Day four of the 2016 Inter-Secondary Schools Sports Association (ISSA)/GraceKennedy Boys and Girls' Athletics Championships gets underway at the National Stadium in Kingston with 23 finals to be contested.

 SEE SCHEDULE BELOW

8:30 a.m.: Boys 14-15 Triple Jump CLASS 2 Prelims
8:30 a.m.: Hept: #1 Girls 13-19 100m Hurdles

8:35 a.m.: Girls 13-19 Javelin Throw OPEN Final
8:35 a.m.: Boys 16-19 Shot Put CLASS 1 BOYS Prelims

8:40 a.m.: Boys 16-19 High Jump CLASS 1 BOYS Prelims
8:45 a.m.: Girls 10-12 70m Hurdles CLASS 4 Semis

9:10 a.m.: Girls 13-14 80m Hurdles CLASS 3 Semis
9:15 a.m.: Girls 15-16 100m Hurdles CLASS 2 Semis

9:25 a.m.: Girls 17-18 100m Hurdles CLASS 1 Prelims
9:35 a.m.: Boys 10-13 100m Hurdles CLASS 3 BOYS Prelims

9:55 a.m.: Boys 14-15 110m Hurdles CLASS 2 BOYS Prelims
10:15 a.m.: Boys 16-19 110m Hurdles CLASS 1 BOYS Prelims

10:30 a.m.: Girls 13-14 Long Jump CLASS 3 Prelims
11 a.m.: Hept: #2 Girls 13-19 High Jump

1:05 p.m.: Girls 15-16 Discus Throw CLASS 2 Final
1:10 p.m.: Boys 10-13 Long Jump CLASS 3 BOYS Final

1:35 p.m.: Girls 13-14 400m CLASS 3 Semis
1:40 p.m.: Girls 10-12 High Jump CLASS 4 Final

1:45 p.m.: Boys 10-13 400m CLASS 3 BOYS Semis
1:55 p.m.: Girls 15-16 400m  CLASS 2 Semis

2:05 p.m.: Boys 14-15 400m  CLASS 2 BOYS Semis
2:15 p.m.: Girls 17-18 400m  CLASS 1 Semis

2:25 p.m.: Boys 16-19 400m  CLASS 1 BOYS Semis
2:40 p.m.: Girls 10-12 100m  CLASS 4 Semis

3 p.m.: Girls 13-14 100m  CLASS 3 Semis
3:05 p.m.: Girls 13-14 Discus Throw CLASS 3 Final

3:10 p.m.: Boys 10-13 100m CLASS 3 BOYS Semis
3:15 p.m.: Girls 13-19 Triple Jump OPEN Final

3:20 p.m.: Girls 15-16 100m CLASS 2 Semis
3:30 p.m.: Boys 14-15 100m CLASS 2 BOYS Semis

3:40 p.m.: Girls 17-18 100m  CLASS 1 Semis
3:50 p.m.: Boys 16-19 100m CLASS 1 BOYS Semis

4:05 p.m.: Girls 13-19 1600m Sprint Medley OPEN Prelims
4:35 p.m.: Boys 14-19 1600m Sprint Medley OPEN Prelims

6:10 p.m.: Boys 14-19 Pole Vault OPEN
6:10 p.m.: Boys 14-15 Discus Throw CLASS 2 BOYS Prelims

6:15 p.m.: Girls 17-18 High Jump CLASS 1 Final
6:20 p.m.: Boys 16-19 Triple Jump CLASS 1 Final

6:20 p.m.: Hept: #3 Girls 13-19 Shot Put
6:25 p.m.: Girls 13-14 1500m  CLASS 3 Final

6:30 p.m.: Boys 10-13 1500m CLASS 3 BOYS Final
6:35 p.m.: Girls 15-16 1500m CLASS 2 Final

6:45 p.m.: Boys 14-15 1500m  CLASS 2 BOYS Final
6:50 p.m.: Girls 17-18 1500m  CLASS 1 Final

7 p.m.: Boys 16-19 1500m  CLASS 1 BOYS Final
7:25 p.m.: Girls 13-19 400m Hurdles OPEN Final

7:35 p.m.: Boys 14-19 400m Hurdles OPEN Final
7:45 p.m.: Girls 10-12 100m  CLASS 4 Final

7:50 p.m.: Girls 13-14 100m  CLASS 3 Final
7:55 p.m.: Boys 10-13 100m  CLASS 3 BOYS Final

8:05 p.m: Girls 15-16 100m CLASS 2 Final
8:10 p.m: Boys 14-15 100m CLASS 2 BOYS Final

8:20 p.m.: Girls 17-18 100m CLASS 1 Final
8:35 p.m.: Boys 16-19 100m CLASS 1 BOYS Final

8:45 p.m.: Hept: #4 Girls 13-19 200m Run