Sat | Aug 19, 2017

#GlnrChamps Schedule: Friday – Day 4

Published:Thursday | March 30, 2017 | 3:54 AM
Gladstone Taylor Photos
1
2
3
4
5

The fourth day of the 2017 ISSA/GraceKennedy Boys and Girls' Athletics Championships is set to get underway at 8:30 a.m. on Friday at the National Stadium in Kingston.

Schools will be vying for medals and points in 25 finals.

See full Friday schedule below:

8:30 a.m. TRIPLE JUMP CLASS 2 BOYS PRELIMS
8:30 100 METRES HURDLES HEP. OPEN GIRLS EV.# 1
8:35 JAVELIN THROW OPEN GIRLS FINAL
8:35 SHOT PUT THROW CLASS 1 BOYS PRELIMS
8:40 HIGH JUMP CLASS 1 BOYS PRELIMS 

8:45 70 metres HURDLES CLASS 4 GIRLS SEMI-FINAL
9:10 80 metres HURDLES CLASS3 GIRLS SEMI-FINAL
9:15 100 metres HURDLES CLASS 2 GIRLS SEMI-FINAL
9:25 100 metres HURDLES CLASS 1 GIRLS SEMI-FINAL 

9:35 100 metres HURDLES CLASS 3 BOYS SEMI-FINAL
9:55 110 metres HURDLES CLASS 2 BOYS SEMI-FINAL
10:15 110 metres HURDLES CLASS 1 BOYS SEMI-FINAL 

10:30 LONG JUMP CLASS 3 GIRLS PRELIMS
11:00 HIGH JUMP HEP. OPEN GIRLS EV.# 2
1:05 p.m. DISCUS THROW CLASS 2 GIRLS FINAL
1:10 LONG JUMP CLASS 3 BOYS FINAL

1:15 MEDAL PRESENTATION Pole vault boys – long jump class 2 –girls Long jump class 4 boys—decathlon boys –javelin girls 

1:35 400 METRES CLASS 3 GIRLS SEMI-FINAL
1:40 HIGH JUMP CLASS 4 GIRLS FINAL
1:45 400 METRES CLASS 3 BOYS SEMI-FINAL
1:55 400 METRES CLASS 2 GIRLS SEMI-FINAL
2:05 400 METRES CLASS 2 BOYS SEMI-FINAL 

2:15 400 METRES CLASS 1 GIRLS SEM- FINAL
2:25 400 METRES CLASS 1 BOYS SEMI-FINAL
2:40 100 METRES CLASS 4 GIRLS SEMI-FINAL
3:00 100 METRES CLASS 3 GIRLS SEMI-FINAL

3:05 DISCUS THROW CLASS 3 GIRLS FINAL
3:10 100 METRES CLASS 3 BOYS SEMI-FINAL 

3:15 TRIPLE JUMP OPEN GIRLS FINAL 

3:20 100 METRES CLASS 2 GIRLS SEMI-FINAL
3:30 100 METRES CLASS 2 BOYS SEMI-FINAL
3:45 100 METRES CLASS 1 GIRLS SEMI-FINAL
4:00 100 METRES CLASS 1 BOYS SEMI-FINAL
4:30 MEDAL PRESENTATION High jump class 1 girls –discus class 2 girls Long jump class 3 boys

5:00 – 6:00 OPENING CEREMONY HONOUREES CEREMONY 

6:10 POLE VAULT OPEN BOYS FINAL 

6:10 DISCUS THROW CLASS 2 BOYS PRELIMS 

6:15 HIGH JUMP CLASS 1 GIRLS FINAL
6:20 TRIPLE JUMP CLASS 1 BOYS FINAL 

6:20 SHOT PUT THROW HEP. OPEN GIRLS EV.# 3 

6:25 1500 METRES CLASS 3 GIRLS FINAL
6:30 1500 METRES CLASS 3 BOYS FINAL
6:35 1500 METRES CLASS 2 GIRLS FINAL 

6:45 1500 METRES CLASS 2 BOYS FINAL 
6:50 1500 METRES CLASS 1 GIRLS FINAL
7:00 1500 METRES CLASS 1 BOYS FINAL 

7:10 MEDAL PRESENTATION Discus class 3 girls—triple jump class 2 boys 1500 metres girls classes 3&2 --1500 metres boys Classes 3&2 

7:20 400 metres HURDLES OPEN GIRLS FINAL
7:30 400metres Hurdles CLASS 2 BOYS FINAL
7:35 400 metres HURDLES CLASS 1 BOYS FINAL

7:40 MEDAL PRESENTATION 1500 metres class 1 girls and boys

7:45 100 METRES CLASS 4 GIRLS FINAL
7:50 100 METRES CLASS 3 GIRLS FINAL
7:55 100 METRES CLASS 3 BOYS FINAL 

8:05 100 METRES CLASS 2 GIRLS FINAL
8:10 100 METRES CLASS 2 BOYS FINAL
8:20 100 METRES CLASS 1 GIRLS FINAL
8:35 100 METRES CLASS 1 BOYS FINAL

8:40 MEDAL PRESENTATION Triple jump class1 boys –high jump class 4 girls –100 metres girls classes 4,3&2 400 metres hurdles girls & boys--100 metres boys classes, 3&2

8:50 200 METRES HEP. OPEN GIRLS EV.# 4

8:55 MEDAL PRESENTATION 100 metres class1 girls & boys