Sat | Sep 23, 2017

#GlnrChamps Schedule: Thursday – Day 3

Published:Thursday | March 30, 2017 | 3:02 AM

The third day of the 2017 ISSA/GraceKennedy Boys and Girls' Athletics Championships is in full swing at the National Stadium in Kingston.

Schools will be vying for medals and points in eight finals.

See full Thursday schedule below:

8:15am 110 metres HURDLES DEC. OPEN BOYS EV.# 6
8:30 am HIGH JUMP CLASS 4 GIRLS PRELIMS

8:30 DISCUS THROW CLASS 2 GIRLS PRELIMS
8:30 LONG JUMP CLASS 1 GIRLS PRELIMS
8:40 SHOT PUT CLASS 2 BOYS PRELIMS
8:50 400 metres Hurdles OPEN GIRLS PRELIMS
9:10 400 metres Hurdles CLASS 2 BOYS PRELIMS

9:30 400 metres Hurdles CLASS 1 BOYS PRELIMS
10:00 DISCUS THROW DEC. OPEN BOYS EV# 7
10:00 100 METRES CLASS 4 GIRLS PRELIMS
10:35 100 METRES CLASS 3 GIRLS PRELIMS
10:50 LONG JUMP CLASS 3 BOYS PRELIMS

10:50 HIGH JUMP CLASS 3 GIRLS FINAL

11:10 100 METRES CLASS 2 GIRLS PRELIMS
11:40 100 METRES CLASS 1 GIRLS PRELIMS
12:00PM JAVELIN THROW OPEN GIRLS PRELIMS
2:00 pm MEDAL PRESENTATION
Long jump classes 1&2 boys—shot put class 2 girls
Steeple chase boys & girls –discus throw class 1 girls

2:00 TRIPLE JUMP CLASS I BOYS PRELIMS
2:05 pm HIGH JUMP CLASS 2 BOYS PRELIMS
2:10 POLE VAULT DEC. OPEN BOYS EV.# 8
2:15 100 METRES CLASS 3 BOYS PRELIMS
2:45 100 METRES CLASS 2 BOYS PRELIMS

3:15 DISCUS THROW CLASS 1 BOYS FINAL
3:25 L0NG JUMP CLASS 4 GIRLS FINAL

3:15 100 METRES CLASS 1 BOYS PRELIMS

3:45 800 METRES CLASS 3 GIRLS SEMI-FINAL
3:55 800 METRES CLASS 3 BOYS SEMI-FINAL

4:10 MEDAL PRESENTATION

4:20 800 METRES CLASS 2 GIRLS SEMI-FINAL
4:30 800 METRES CLASS 2 BOYS SEMI-FINAL
4:45 800 METRES CLASS 1 GIRLS SEMI-FINAL
4:55 800 METRES CLASS 1 BOYS SEMI-FINAL

5:00 SHOT PUT THROW CLASS 2 BOYS FINAL
5:10 HIGH JUMP CLASS 3 BOYS FINAL

5:15 1600 metres MEDLEY RELAY OPEN GIRLS PRELIMS
5:45 1600 metres MEDLEY RELAY OPEN BOYS PRELIMS

5:50 LONG JUMP CLASS 2 GIRLS FINAL

5:55 JAVELIN THROW DEC. OPEN BOYS EV#. 9
6:00 MEDAL PRESENTATION
High jump class 3 girls

6:25 200 METRES CLASS 4 GIRLS SEMI-FINAL
6:35 200 METRES CLASS 3 GIRLS SEMEI-FINAL
6:45 200 METRES CLASS 3 BOYS SEMI-FINAL
6:55 200 METRES CLASS 2 GIRLS SEMI-FINAL

7:05 MEDAL CEREMONY

Long jump class 4 girls---shot put class 2 boys
High jump class 3 boys---discus class 1 boys

7:20 200 METRES CLASS 2 BOYS SEMI-FINAL
7:35 200 METRES CLASS 1 GIRLS SEMI-FINAL
7:50 200 METRES CLASS 1 BOYS SEMI-FINAL

8:10 4 X 400 metres RELAY OPEN GIRLS PRELIMS
8:35 4 X 400 metres RELAY OPEN BOYS PRELIMS
8:55 1500 METRES DEC. OPEN BOYS EV.# 10

9:20 2000 metres STEEPLE CHASE OPEN GIRLS FINAL
9:35 2000 metres STEEPLE CHASE OPEN BOYS FINAL