Sat | Dec 15, 2018

Thompson, Fraser-Pryce, Dacres head Jamaica's Athletics World Cup team

Published:Tuesday | July 10, 2018 | 11:12 PMRobert Bailey
Thompson
Fraser-Pryce
Dacres
1
2
3

Double Olympic sprint champion Elaine Thompson heads Jamaica's 40-member to this year's inaugural staging of Athletics World Cup, which will be in London from July 14 - 15.

Jamaica's team also includes Olympic sprint champion Shelly-Ann Fraser-Pryce, Commonwealth Games 400m hurdles champion Janieve Russell and Olympic Games 400m bronze medallist Shericka Jackson.

In fact, Thompson, who recently retained her 100m title at the National Senior Championships last month, will compete in the 100m. She will be joined by Fraser-Pryce, Jackson and Jonielle Smith, as members of Jamaica's 4x100m relay team.

National champion Stephenie-Ann McPherson is down to compete in the 400m, while Jackson is down to run in the 200m.

Meanwhile, freshly-minted national 100m champion Tyquendo Tracey and Fedrick Dacres head the country's male team.

The team also includes Commonwealth Games 110m hurdles champion Ronald Levy and Kemoy Campbell.

The Athletics World Cup is a team-based international competition featuring eight of the world's top track and field nations.

Male Team

Jahnoy Thompson (200m)

Rusheen McDonald (400m)

Jauvaney James (800m)

Kemoy Campbell (1500m)

Ronald Levy (110mh)

Annsert Whyte (400mh)

Tyquendo Tracey, Kenroy Anderson, Nesta Carter & Javoy Tucker (4x100m

relay)

Jevaughn Baker, Ivan Henry, Rusheen McDonald & Steven Gayle (4x400m relay)

Ramone Bailey (long jump)

Jordan Scott (triple jump)

Clayton Brown (high jump)

Cameron Walker-Shepherd (pole vault)

O'Dayne Richards (shot put)

Fedrick Dacres (discus)

Orlando Thomas (javelin)

Cannigia Raynor (hammer)

Female Team

Elaine Thompson (100m)

Shericka Jackson (200m)

Stephenie Ann McPherson (400m)

Simoya Campbell (800m)

Simoya Campbell (1500m)

Jeanine Williams (100mh)

Janieve Russell (400mh)

Elaine Thompson, Shelly-Ann Fraser-Pryce, Shericka Jackson & Jonielle Smith

(4x100m relay)

Stephenie Ann McPherson, Christine Day, Anastasia Le-Roy & Tiffany James

(4x400m relay)

Tissanna Hickling (long jump)

Shanieka Ricketts (triple jump)

Saniel Atkinson-Grier (high jump)

Lloydricia Cameron (shot put)

Shadae Lawrence (discus)

Kateema Riettie (javelin)

Nyoka Clunis (hammer)

Shanieka Ricketts

Management Team

Dr. Warren Blake (Team Leader)

Garth Gayle (Team Official)

Ludlow Watts (Team Official)

Maurice Wilson (Head Coach)

Bertland Cameron (Coach)

Paul Francis (Coach)

Julian Robinson (Coach)

Gavin James (Massage Therapist)

Nathanael Davis (Massage Therapist)

Collin Turner (Massage Therapist)

Sylvan Edwards (Team Official)