Fri | Apr 28, 2017

Calabar, Edwin in front

Published:Friday | March 27, 2015 | 3:40 AMAndre Lowe
Lamar Reid of Calabar High clearing the bar at 1.99 metres to break the Class Three boys high jump record at the National Stadium yesterday.
Kingston College's Rasheeda Downer, winner of the boys' Class Two shot put with a throw of  16.47 metres.
1
2

Defending boys' champions Calabar High surged to the front of the pack with Lamar Reid's record jump highlighting yesterday's third day of action at the Inter-Secondary School Sports Association (ISSA)/GraceKennedy Boys and Girls Athletics Championships inside the National Stadium.

It was, however, agony for Kingston College's (KC) Jhevaughn Matherson, who pulled up injured on the curve in the 200m semi-finals, while chasing rival Tyreke Wilson (Calabar), leaving serious questions to be answered by the KC coaching staff. Matherson only recently returned to the island after receiving treatment overseas and was a doubt coming into the championships.

Calabar enter today's penultimate day on 48 points after 6 events, with Jamaica College (JC) 34; Kingston College (KC) 28; St Jago 18 and Edwin Allen 16 rounding out the top five.

In the girls' section, defending champions Edwin Allen are out in front after five events on 48 points, ahead of Hydel 32; Holmwood 16; Rusea's 12 and Vere 12.

Reid carved his name in the record books, erasing a 22-year-old mark to win the boys' Class Three high jump in a record 1.99m, bettering the 1.98m set by Ryan Chambers, also of Calabar back in 1993.

Reid's mark was the first record registered in the boys' section and the second of the championships so far.

Edwin Allen's Annia Ashley took the girls' Class Three high jump final, clearing 1.77m, relegating Rusea's Lamara Distin, 1.74m, to second place - a repeat of her position last year; with Holy Childhood's Anissa Walters, 1.68m taking third.

Shot put

 

KC's Rasheeda Downer, 16.47m picked up a slightly surprising win in the Class Two boys' shot put final, with Calabar's Andre Chin, 15.53m taking the silver ahead of his teammate Savion Burke 15.10m.

In the Class One discus final for boys, Edwin Allen's Demar Gayle won with 50.70m - the Central champion was too good for Warren Barrett Jr (Calabar), 49.95m with Petersfield's Sanjae Lawrence taking third with a 49.65m effort.

Ackelia Smith (Edwin Allen), 5.34m won the Class Four girls' long jump final ahead of Wolmer's Valissa Brown, 5.30m and Holmwood's Samantha Jibbson, 5.20m.

All the pieces are in place for some real excitement in the Class One boys' 100m, with the main protagonists all booking their lanes in this evening's semi-finals, with an eye on the final later one.

Judging from the form shown in yesterday's heats, today's medal round will be worth travelling miles to see.

Calabar's Michael O'Hara, determined for redemption after last year's false start in the semi-finals, was businesslike in wining his heat with a 11.15 effort, the same time recorded by his main rival for the gold medal Raheem Chambers (St Jago). The other podium spot should be occupied by Calabar's Edward Clarke Jr - 11.47; with Chadayne Walker (KC), 11.19; Waseem Williams (JC), 11.12, and Wolmer's Javoy Tucker, 10.91; Okeen Williams (STETHS), 10.98, all looking well tuned.

Earlier Wilson, 11.23, was an easy winner of his heat with his team-mate Dejour Russell posting 11.15 to also take first spot in his heat in the Class Two boys' event. Raheem Chambers' 10.29 set last year is certainly under threat - even without Matherson.

Taiwane Garriques (St Jago) clocked 11.76 to win his boys' Class Three 100m heat, but he would do well to keep an eye on Green Island's Javier Johnson, 11.70, KC's Akeen Smith (KC), 11.67.

There was drama in the Class One girls' 100m as favourite Saqukine Cameron could hardly be contained, after getting disqualified after a false start in the heats. The event was won by Vere Technical's Rene Medley in a time of 12.41.

With Cameron no longer a factor, St Jago's Natalliah Whyte, who won her heat in 12.10, is now odds on to win the gold medal, but she will have to keep an eye on Holmwood's Sashalee Forbes, who leads all qualifiers with a 11.97 win in her heat. Wolmer's Shauna Helps, 12.33, who did not report for the 200m, was second in her heat to St Catherine's Shian Hyde, 12.28.

100m times

 

Sasharee Henry (Mount Alvernia) stopped the clock at 11.97 - the fastest time among Class Two qualifiers in the 100m, with Shellece Clarke (Edwin Allen) - the former Class Four and Class Three champion, posting 12.20 in qualifying, the same time as Camperdown's Aaliyah Williams. Hydel's Yanique Dayle, another medal favourite, is also through to the semis with a 12.30 run, but she was not as impressive as her team-mate Isheena Belnavis, 12.06 and Kishauna Smith (Herbert Morrison), who did the same time.

Western champion and last year's finalist Paul Tate (St Elizabeth) leads all qualifiers into the today's Class One boys' 1500m final (7 p.m), winning his heat with a time of 4:02.98 with Edwin Allen's Akeem Francis, 4:03.75, Kajay Walker (Holmwood), 4:03.98, Calabar's Alex Hutton, 4:04.29, rounding out the top qualifers.

Jauavney James (STETHS), the defending champion, is safely through to the final in the Class Two boys' 1500m with a 4:16.40 run in his heat, but it was Denvare Robinson (Holmwood), 4:12.39, who was fastest in qualifying with a time of 4:12.39.